diumenge, 18 de desembre del 2011
Unitat didàctica bloc
UN BLOC A L'ESCOLA INFANTIL
Contextualització:
Se tracta d'una escola d'educació infantil de quart fins a sisè d'infantil integrada en un centre escolar públic on també fan primària però està ubicat en un altre edifici. El centre està situat en una zona costanera.
Objectius didàctics:
Començar amb la utilització de l'ordinador com a mitjà didàctic.
Començar a familiaritzar-se amb les TIC.
Posar en marxa un bloc de l'escola infantil.
Implicar la participació dels pares en diverses activitats.
Continguts:
Conceptuals:
El bloc de l'escola.
La revista digital.
Els marcadors socials / wikis i l'escola.
Google Maps.
Procedimentals:
Desenvolupament d'un bloc d'infantil amb la colaboració de tots els mestres i pares.
Utilització de l'ordinador com a mitjà de recursos didàctics i com a taulell d'anuncis.
Utilització d'imatges, vídeos, presentacions, mapes,...per a personalitzar el bloc.
Actitudinals:
Interès per a l'ús de l'ordinador com a mitjà d'informació i comunicació.
Participació de mestres i pares en l'elaboració del bloc.
Metodologia:
Principis metodològics:
La metodologia emprada durant el desenvolupament de la unitat didàctica serà participativa, oberta, flexible i constructivista.
Paper de la mestra:
La mestra serà la coordinadora del projecte i participarà en elaboració del bloc. Serà qui animarà als pares amb la seva implicació i als alumnes.
Paper dels alumnes:
Els alumnes tendran un paper protagonista en el procés d'ensenyament-aprenentatge. Faran hipòtesis del que volen sebre i aportaran idees en l'elaboració del bloc.
Recursos a utilitzar:
Wikis sobre temes d'interès entre mestres i amb els pares, Gloogle Maps, galeries d'imatges, vídeos i presentacions.
Ordinador de classe connectat a la xarxa d'internet.
Agrupaments / organització
Si totes les activitats de recerca d'informació amb els alumnes es fa amb el projector se poden fer en gran-grup sinó millor organitzar grups de 6-7 alumnes per a veure-ho a l'ordinador damunt de l'estoreta.
Temps:
Un trimestre i llavors es pot anar ampliant durant el curs.
Activitats:
Anar a fer una sortida i abans tota la classe hem de cercar informació del lloc on anire'm per això ens subscrivim a diferents pàgines d'internet. Cercam imatges del lloc i del que hi trobarem i les penjam al BLOC d'infantil i així els infants amb els pares des de casa ho poden comentar. Amb el Gloogle Maps traçam el trajecte de l'excursió i ho veim amb el projector a la pared. Després de la sortida els infants faran dibuixos del que han vist i ho podem penjar al BLOC igual que les fotos que les mestres han fet.
Com que a medi feim projectes d'interès, des de la classe podem subscriure'ns a diferents pàgines que tractin temes que volem estudiar i així llavors la mestra amb els alumnes podrà anar analitzant la informació i llavors posar els enllaços al bloc per així també els pares poden veure-ho i anar cercant informació pel seu compte.
Al BLOC d'infantil les mestres hi poden posar fotos fetes durant el trimestre sobre activitats que s'han realitzades com: tallers, xocolatada, bunyols, torró d'ametlla, visita del patge reial,...com una revista digital.
Fer una wiki integrada al bloc sobre temes d'interès per al pares com les enrabiades per així anar aportant informació, articles, vídeos,...entre els mestres i pares.
El bloc també serà un taulell d'anuncis de les activitats que encara s'han de realitzar, així els pares estaran millor assabentats i podran participar.
Al bloc d'infantil les mestres poden posar les cançons treballades per poder cantar-les a casa.
Atenció a la diversitat:
Per als alumnes de n.e.e. totes les activitats de recerca d'informació i imatges ha de ser molt visual i en un format gran com a la pantalla del projector que estarà connectat al portàtil amb xarxa wifi.
Avaluació:
Periodicament, cada dues setmanes, les mestres d'infantil se reuniran per anar fent un seguiment de les informacions que aniran penjant al bloc : -què hi posam? -Qui s'encarrega de cada cosa? -Quan ho penjam?
Al final de cada projecte de medi o sortida la mestra realitzarà una sèrie de preguntes als alumnes per avaluar: -Què han après? -Com ho han après? -Els ha agradat?
Contextualització:
Objectius didàctics:
Continguts:
Conceptuals:
Procedimentals:
Actitudinals:
Metodologia:
Principis metodològics:
Paper de la mestra:
Paper dels alumnes:
Recursos a utilitzar:
Agrupaments / organització
Temps:
Activitats:
Atenció a la diversitat:
Avaluació:
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada